DATAMART NEDİR, DATA MART NİÇİN KULLANILIR, DATAMART ÖRNEKLERİ, VERİ AMBARI, VERİ TABANI

DATAMART NEDİR

Datamart nedir,  Data mart nedir, Büyük veri ambarlarından belli bir amaca göre filtrelenmiş daha küçük veri ambarlarına datamart denir. Data mart büyük veri ambarlarının alt kümeleridir.

DATAMART NİÇİN, NEDEN KULLANILIR

Datamart niçin, neden, nasıl kullanılır, Bazı veritabanlarında belirli bir rapora ulaşabilmek için kompleks sorgular yazmak zorunda kalırız ve bunların sorgu süreleri normalden daha uzun sürer. Akıllı davranan firmalar, bu tarz raporları daha çabuk ve istediklerini basit şekilde alabilmek için datamart veri ambarları yaratırlar.

DATA MART OLUŞTURMANIN AVANTAJLARI

Datamart oluşturmanın avantajları, Datamart iş akışlarını hızlandırır ve bilgilere kolayca erişmemizi sağlarlar. Veri analazini ve bilimini kolaylaştırırlar.

veri tabanı ve veri ambarı arasındaki fark

Veri tabanı ve veri ambarı, veri saklama alanları olarak benzer görünebilir, ancak aslında farklı amaçlar için kullanılırlar. Veri tabanı, verilerin sorgulanması, güncellenmesi ve sorgulanması için tasarlanmıştır. Veri ambarı ise verilerin depolanması, analiz edilmesi ve raporlanması için tasarlanmıştır. Özellikle, veri ambarı verilerin büyük miktarlarda ve farklı kaynaklardan toplanmasına izin verir ve bu verilerin daha sonra analiz edilmesine olanak tanır. Bu nedenle, veri tabanı ve veri ambarı arasındaki fark, verilerin ne amaçla kullanılacağına ve hangi işlemlerin yapılacağına bağlıdır.

2 Yorumlar

  1. Datamart nedir datamart niçin kullanılır sorusuna çok güzel bir cevap olmuş.

  2. teşekkür ederim, yazılım sektöründe sıklıkla kullanılan bu tür kelimeler artık gelişen teknolojiyle günlük hayatta da karşımıza çıkmaya başladı. Bir çok kişinin yazılım konusunda fikir sahibi olamayacağını düşünerekten basit, sade ve kısa bir tanım şeklinde açıklama da bulunmak istedim.Bildiğim kadarıyla desek daha doğru olur. İlginize teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir