YAŞAR KEMAL, TENEKE, YAŞAR KEMAL KİTAPLARI

Kitaplar diyordum ne hoş şeyler, sizi kendi dünyasına çekmek dışında nasılda arkadaş olup dertlerinizi sıkıntılarınızı sırtlanıyorlar.
Yaşar kemal kitapları, Bu aralar tabiri caizse, Yaşar Kemal’e takmış durumdayım. Bir yazar yaşadığı coğrafyaya bu kadar mı hakim olur, bu kadar mı iyi yansıtabilir, inanın şaşılası bir halde okuyorum. Sadece yaşadığı coğrafyayı olsa iyi, peki ya insanlara…
Bir kitap yazarsam eğer, bu kendimden çok Yaşar Kemal’in tadıyla yoğrulur. Herkesin kendim olacağım diyerek başladığı ve çok etkilendiği yazarlar etrafında döndüğü yazıları elbette vardır. İşte bu da öyle bir şey.
Şu an, sıcacık, yüreğinize değen bir romanı taze bitirdim. Yaşar Kemal’in ‘Teneke’ adlı romanını. Gerçekten idealizmi hücrelerinize kadar hissedebileceğiniz belki de yaşanılan milli mücadele dönemi romanlarının kıymetli eserlerinden biri. Okurken acıma duygusunu, tecrübesizliği, yaşadığınız yerdeki savaşmanız gerekenlerini size apaçık gösteriyor. Ben idealist bir gencin nelerle savaşmak zorunda olduğunu gördüm ve çok etkilendim. Genç, tecrübesiz ama meslek aşkıyla dolu, küçük yüreğinde  büyük umutlarla, Anadolu’nun her köşesine hizmet götürmek isteyen genç Kaymakamın uğraşmak zorunda olduğu durumları anlatan bir baş yapıt. Kitap hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki bence burada anlatılmaz, anca kitap okunarak anlaşılır. Keyifle okuyacağınız bir kitap, hepinize iyi okumalar 🙂
Nazım hikmet hakkında bir anı okumak için Nazım hikmetin anısı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

4 Yorumlar

  1. Yaşar Kemal'in romanlarının bir lezzeti vardır. O lezzeti tatmış olanlar bir daha vazgeçemezler. Ve de lezzetin yanı sıra sizin de dediğiniz gibi yaşadığı coğrafyayı insanıyla, tarihiyle bu kadar iyi bilmek nasıl bir şey.

  2. İnanın kitaplarını okurken tadına vara vara okuyorum ve ilk defa bir yazarı okurken kitabı bitirmemek için oyalanıyorum. Bir yazar ne kadar bizdense, ne kadar kendimize ait bir şeyler bulabiliyorsak, aslında o kadar bizler için birer baş yapıt oluyor. Aynı düşünce de olmak güzel.

  3. Yaşar Kemal en sevdiğim yazarlardan biri. Bütün kitaplarını okumak istiyorum. Teneke de yakın zamanda okuduğum bir kitap. Konunun ve karakterlerin gerçekçiliğine bayıldım. Yaşar Kemal Türk insanını en iyi anlatan yazarlardan biri bence.

  4. Şule hanım öncelikle yorumunuza bu kadar geç cevap verdiğim için özür diliyorum. Blogumla ilgilenme fırsatını doğru dürüst elde edememiştim. Yaşar Kemal Türk edebiyatının en önemli yapı taşlarından biri bence. Toplumcu gerçekçi oluşu ve dediğiniz gibi Türk insanını bu kadar iyi anlatabilmesi, Yaşar Kemal'i Türk edebiyatı klasiklerinden yapıyor. Benim de okumaya doyamadığım ve hep okumak istediğim yazarlardan biri diyebilirim. Hatta başta gelir. Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim . 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir